خانه / پزشکی / موبایل و تاثیرش بر مهره های گردن

موبایل و تاثیرش بر مهره های گردن

موبایل و تاثیرش بر مهره های گردن

به گفته پزشکان خیره شدن طولانی مدت به موبایل آسیب جدی به گردن وارد میکند.
خیره شدن به موبایل با گردنی که به جلو خم شده مانند این است که چهار توپ بزرگ بولینگ یا کودکی هشت ساله از گردنتان آویزان شده باشد.
در تصویر زیر میتوانید تاثیرات وزن اجسام مختلف بر مهره های گردن را مشاهده کنید

 

«وقتی سر صاف است، یعنی در زاویه صفر درجه، فشار وارده به گردن معادل 5.5 کیلوگرم است. وقتی که سر به سمت جلو خم می شود، نیرو و فشار وارده به گردن برای زاویه 15 درجه معادل 12 کیلوگرم، برای 30 درجه معادل 18 کیلوگرم، در 45 درجه به اندازه 22 کیلوگرم و در 60 درجه معادل 27 کیلوگرم خواهد بود (این حالت ها در تصویر کناری نشان داده شده اند).

 

وقتی که زاویه خم شدن سر به جلو بیشتر می شود، فشار وارده به توسط ستون فقرات گردنی به میزان چشمگیری افزایش می یابد.»

 

اما این تحقیق بدان معنی نیست که تلفن همراه خود را دور بیندازید و استفاده از ابزارهای الکترونیکی را برای همیشه فراموش کنید، فقط کافی است نترسید و به خودتان مسلط باشید.

 

یک فیزیوتراپ اهل سیدنی به نام تیمر سابت می گوید که درد گردن علاوه بر استفاده از تلفن همراه می تواند به دلیل مجموعه ای از عوامل، همانند سن، جنسیت، نوع کار و استرس ها هم باشد.

 

او می گوید: «از یک چشم انداز مطلقا فیزیکی، یافته های پژوهش اخیر منطقی به نظر می رسد، ولی حال می دانیم که درد چندبعدی است. مجموعه رو به افزایشی از داده ها در مورد اختلال های ژنتیکی، ویژگی های رفتاری و احوال شخصی و همچنین محیط فیزیکی وجود دارد که ارتباطشان با درد گردن کشف شده است».

 

او اذعان می کند که منطقی نیست انتظار داشته باشیم مردم موبایل هایشان را کنار بگذارند تا ستون فقراتشان آسیب نبیند، ولی او می گوید که آگاهی از مشکل و تلاش برای اصلاح نحوه در دست گرفتن گوشی موبایل، می تواند در درازمدت مفید باشد.

 

پژوهشگران توصیه می کنند که افرادی که از گوشی های تلفن همراه استفاده می کنند، سعی کنند سر خود را راست نگه دارند.

 

پیش از این، تحقیقی درباره میزان فشاری که استفاده از موبایل بر گردن وارد می کند، منتشر نشده بود.

درباره ی hz73

همچنین ببینید

خواص و مضرات چای سیاه

خواص و مضرات چای سیاه

خواص و مضرات چای سیاه چای سیاه نام یک نوشیدنی است که از گیاهی به …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *