خانه / گردشگری / قدیمی ترین قهوه خانه تهران

قدیمی ترین قهوه خانه تهران

قدیمی ترین قهوه خانه تهران

قهوه‌خانه حاج علی درویش یکی از قهوه‌خانه‌های معروف تهران است که در بازار بزرگ کنار مسجد حاج عبدالله واقع شده و بیش از صد سال قدمت دارد.

کوچک ترین قهوه خانه دنیا !!

این قهوه خانه در سال 1297 توسط حاج علی مبهوتیان تاسیس شد و اکنون توسط پسر وی حاج کاظم مبهوتیان اداره می شود.

دکوراسیون سنتی و صنایع دستی ایرانی مانند ترمه، شیشه های رنگی و منبت کاری از جمله هنرهای زیبایی است که می توانید در این قهوه خانه مشاهده نمایید.

این قهوه خانه قبل از این که محلی برای نوشیدن چای باشد، یک مکان فرهنگی و تاریخی است. دراین قهوه خانه کارهای فرهنگی زیادی انجام می شود. بازار تهران، یکی از جاذبه های گردشگری تهران است که زیبایی های دیدنی فراوانی دارد.

اگر این بار گذرتان به این بازار افتاد و برای خرید به آن جا رفتید، با دقت و توجه بیشتری به اطراف نگاه کنید. یکی از دیدنی های کوچک این بازار، قهوه خانه حاج علی درویش، قدیمی ترین قهوه خانه تهران می باشد.

این قهوه خانه، علاوه بر دکوراسیون جذاب و چای های خوش عطری که دارد، یک مکان فرهنگی نیز محسوب می شود.

امور فرهنگی قهوه خانه !!

از جمله کارهای فرهنگی دیگر این قهوه خانه که از جذاب ترین جاهای دیدنی تهران محسوب می شود، قرار دادن یک سری کتاب در این مکان است. کتاب هایی که از قم ارسال می شوند و شما می توانید تا آماده شدن چای، وقت خود را با مطالعه این کتاب ها بگذرانید.

تابلویی جلوی در ورودی این قهوه خانه وجود دارد که هرروز جمله ای پند آموز بر روی آن نوشته می شود. حاج کاظم، یک صندوق با نام صندوق مولا در این قهوه خانه قرار داده است. کسانی که در این قهوه خانه چای می خورند، بقیه پول خود را در این صندوق چوبی می اندازند.

این پول پس از جمع آوری، به بچه های بهزیستی تعلق می گیرد. مسابقه محل کسب و کار زیبا یکی دیگر از فعالیت های حاج کاظم بود که برای اولین بار در این قهوه خانه با همکاری انجمن کوهنوردان ایران، برگزار شد و جایزه این مسابقه، مبلغ 100 هزار تومان وجه نقد و هدایای فرهنگی بود.

ثبت ملی

سال گذشته، سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در اقدامی تحسین برانگیز، این قهوه خانه را به همراه 29 آیین بومی و سنتی در فهرست آثار ملی میراث ناملموس ثبت کرد. حاج کاظم، صاحب قهوه خانه با پست کردن یک عکس در پیج اینستاگرام خود این خبر را تایید کرد.

همان طور که در عکس مشاهده می نمایید، آقای علی رنگ چیان لوح ثبت ملی را به حاج کاظم اهدا کردند. از این دست مکان های جذاب و جاذبه های کوچک گردشگری در کشور ما کم نیست و اگر با دقت بیشتری به اطراف خود نگاه کنیم، می توانیم تعداد زیادی از این بناهای تاریخی و فرهنگی را ببینیم.

چه پسندیده است اگر که بتوانیم با ثبت این مکان ها و حفظ و نگهداری آن ها خاطراتی را برای نسل بعدی خود بر جای بگذاریم.

درباره ی hz73

همچنین ببینید

کاخ موزه سعد آباد

کاخ موزه سعد آباد

کاخ موزه سعد آباد مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد به مجموعه عمارت‌ها و کاخ‌هایی گفته می‌شود. …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *