خانه / فناوری / شارژ صحیح باتری موبایل

شارژ صحیح باتری موبایل

اولین موردی که باید برایتان اهمیت داشته باشد این است که باتری گوشی خود را بی جهت و بازی کردن های بیش از حد candy drush و clash و یا استفاده زیادی از wifi تا قطره آخر خالی نکنید. اما جدای از اینها قصد داریم چند نکته کلیدی را معرفی کنیم تا عمر باتری موبایلتان افزایش یابد.

مصرف کامل

شاید شما قبلا چیزهایی در مورد سلولهای حافظه باتری شنیده بودید که به شما توصیه میکرداگر به گوشیتان فرصت خالی شدن ندهید و اجازه ندهید از همه توانش استفاده کند شاید این مساله را از یاد ببرد و فکر میکنید در مورد باتری های جدید لیتیوم یونی نیز این مساله صادق است اما باید بگورریم خیر!
داستان باتری های جدید لیتیوم یونی (تقریبا همه باتری های جدید موبایل) از داستان باتری های نیکلی قدیمی بسیار متفاوت و حتی عکس است. شما باید سعی کنید همیشه شارژ گوشیتان را بالای 50 درصد نگاه دارید و اگر از آنهایی هستید که شارژ گوشیشان مدام تمام می شود باید منتظر تا باتری گوشیتان از دست برود! البته این برای باتریتان مفید است که ماهی 1 مرتبه بگذارید شارژش تقریبا کامل تمام شود(به 10 درصد برسد) اما نباید بگذارید این کار بیشتر از ماهی یک مرتبه اتفاق بیفتد.

جالب است بدانید که باتری های جدید لیتیومی در اثر شارژ شدن داغ میشوند و اگر بیش از حد به برق باشند باید بترکند! اما گوشی های هوشمند وقتی شارژشان به 100% میرسد جریان برق را قطع میکنند تا هم آسیبی به گوشی نرسد هم شارژرتان از کار بی وقفه در امان باشد.
اما در مقابل باتری های جدید دوست ندارند شارژشان خیلی هم زیاد شود! این به آن معناست که بهتر است قبل از اینکه شارژ گوشیتان به 100% برسد آن را از برق جدا نمائید.
در کل بهتر است شارژ گوشی را در یک بازه بین 40 الی 80 درصد نگاه دارید.

خنک نگه داشتن باتری

بزرگترین دشمن باتری های لیتیومی گرما است! گوشیتان در اثر گرما خیلی سریعتر شارژ خالی میکند. باتری های موبایل بطور عمومی در دمای صفر درجه سانتی گراد سالیانه 6% از ظرفیتشان تحلیل میرود حال آنکه این میزان در دمای 30 در جه به 20% میرسد. اگر چه منطقی به نظر نمیرسد که گوشیتان را در یخچال نگهداری کنید اما حداقل میتوانید آن را در داشبورد ماشین آن هم در وسط تابستان قرار ندهید که؟

از شارژر های بی سیم استفاده نکنید

شارژ بی سیم به نظر بسیار راحت و بی دغدغه است اما مضرات خود را دارد. اصولا شارژر های وایرلس همواره مقداری گرمای ناخواسته هم تولید میکنند که این گرما در طولانی مدت عمر باتری را کم خواهد کرد.

نگذارید شارژ گوشی به صفر برسد

همانطور که گفته شد سعی کنید شارژ گوشی را همواره در بازه ای بین 40 تا 80 درصد نگاه دارید. گوشی هایی که بلا استفاده مانده باشند (مانند گوشی های آماده فروش داخل کارتون در فروشگاهها) ماهیانه 10 درصد از شارژ خود را از دست میدهند. و وقتی که شارژ انها به چیزی نزدیک صفر رسیده باشد شارژ کردنشان حتی خطرناک میشود اما نگران نباشید چرا که کمپانی های سازنده فکر اینجارا کرده اند و نمیگذارند شما منفجر شوید. کاری که میکنند این است که اگر شارژ گوشی به صفر نزدیک شده باشد برای جلوگیری از احتمالات خطرناک برخی سلولهای باتری غیر فعال میشود (شما بخوانید از بین میرود) و این اگر چه جلوی اتفاقات ناخوشایند را میگیرد اما عمر گوشی را کم میکند.

در چه درصدی از باتری، باید آن را شارژ کنیم؟

قائده کلی برای شارژ نگه داشتن باتری این است که همواره آن را بالای 50 درصد نگه دارید. با شارژ به موقع باتری دستگاه خود، کاری کنید که درصد آن همواره بالای 50 بماند. هیچگاه نگذارید باتری شما به طور 100 درصد شارژ شود. بعضی از ما اغلب اوقات که کار اضطراری ای با دستگاه خود داریم و میخواهیم آن را به مدت طولانی استفاده کنیم، شارژ آن را به 100 درصد می‌رسانیم، این کار بسیار اشتباه است و به عمر باتری لطمه می‌زند. در نتیجه بهترین حالت این است که شارژ باتری را بین 40 تا 80 درصد نگه دارید. همچنین به هیچ وجه اجازه ندهید شارژ آن از 20 درصد پایین تر بیاید زیرا عملکرد باتری به شکل قابل توجهی کاهش می‌یابد.

چه زمانی می‌توانیم باتری را به طور کامل شارژ کنیم ؟

افراد مجرب در این زمنیه می‌گویند زمانی می‌توانید باتری گوشی خود را تا 100 درصد شارژ کنید که شارژ آن به 0 درصد رسیده باش. همچنین این افراد توصیه می‌کنند که ماهی یک مرتبه این عمل را بر روی گوشی موبایل خود انجام دهید، به این شکل که شارژ آن را به صفر برسانید و سپس تا 100 درصد شارژ کامل انجام دهید. این عمل مانند بارگزاری مجدد موبایل است و انجام آن فقط یک مرتبه در ماه برای باتری مفید است.

آیا شارژ کردن گوشی در طول شب صحیح است ؟

اکثر گوشی‌های هوشمند امروزی قابلیتی دارند بر این اساس که وقتی گوشی شما به طور 100 درصد شارژ می‌شود، برق را از دستگاه قطع می‌کنند و گوشی دیگر بیش از آن شارژ نمی‌شود، در نتیجه اگر گوشی خودتان را شبها به شارژ بزنید و آن را رها کنید ، خطر بزرگی شما را تهدید نمی‌کند. اما صاحب نظران توصیه میکنند که اجازه ندید گوشی بیش از حد در شارژ بماند زیرا این عمل باعث افزایش حرارت گوشی می‌شود و این شرایط برای باتری های لیتیومی اصلا خوب نیست و باعث کاهش عمر آنها می‌شود.

آیا می‌شود از هر شارژری استفاده کرد ؟

مادامی که شما از شارژری که خود کارخانه برای شارژ کردن دستگاه در جعبه ارائه داده است استفاده می‌کنید می‌توانید مطمئن باشید که خللی در عملکرد آن ایجاد نمی‌شود. حتی زمانی که می‌خواهید به ناچار از شارژر دیگری استفاده کنید، مطمئن شوید که این شارژر اورجینال شرکتی است و با دستگاه شما همخوانی دارد. به هیچ وجه برای شارژ گوشی موبایل خودتان از شارژر ای ارزان قیمت که در بازار فروخته می‌شود استفاده نکنید، زیرا بارها گزارش آتش گرفتن اینگونه شارژرها در هنگام شارژ مشاهده شده است.

نکاتی درباره ذخیره انرژی در باتری

هیچگاه گوشی خود را آنقدر بی استفاده رها نکنید که شارژ آن در نهایت به صفر برسد و خاموش شود. بخش هایی از باتری زمانی که به شکل طولانی مدت مورد استفاده قرار نمیگیرد در درصد حدود 5 تا 10 آسیب جدی می‌بیند و ممکن است از کار بیفتد. حتی اگر قرار است در طی دوره خاصی از گوشی خود استفاده نکنید سعی کنید شارژ آن را در حدود 40 یا 50 درصد نگه دارید. زمانی که گوشی شما به دلیل اتمام باتری خاموش شود و شما به مدت زیادی آن را به شارژ نزنید و خاموش رها کنید، ممکن است باتری آن دیگر قابلیت شارژ را نداشته باشد و این قابلیت را از دست بدهد.

درباره ی hz73

همچنین ببینید

نخل‌های دوبی، اینترنت رایگان و امنیت

نخل‌های دوبی، اینترنت رایگان و امنیت این درختان هوشمند خورشیدی به‌شکل نخل در کنار سواحل …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *