خانه / گردشگری / دیوار عشق پاریس

دیوار عشق پاریس

دیوار عشق پاریس

دیوار عشق (فرانسوی: Le mur des je t’aime دیوارِ من تو را دوست دارم)

دیواری به مساحت ۴۰ مترمربع با مضمون عشق است که در میدان یا باغ‌میدان (Jehan Rictus) در منطقهٔ مونمارت پاریس واقع شده است.

این دیوار در سال ۲۰۰۰ به دست هنرمند خوشنویس، فِدِریک بارون، و نقاش دیواری، کلِر کیتو، ایجاد شد. در این دیوار ۶۱۲ عدد کاشی دیده می‌شود که روی آنها عبارت «دوستت دارم» ۳۱۱ بار و به ۲۵۰ زبان زنده آورده شده است.

هر کاشی ۲۱ در ۲۹٫۷ سانتیمتر مربع است. رنگ‌های قرمز روی دیوار نماد بخش‌هایی از یک قلبِ شکسته است. در این اثر هنری، سه بار از زبان فارسی استفاده شده است.

بازدید از دیوار برای عموم رایگان است.

آشنایی با دیوار دوستت دارم پاریس | Wall of Love

میز و نیمکت های مدرسه را یادتان می آید؟ سراسر حکاکی شده از حرف قلبان کوچکمان بود، نمی توانستیم خستگی هایمان را فریاد بزنیم و مجبور می شدیم با قلم هایمان هرچه در دل داشتیم روی میز ها بنویسیم، همه چیز سخنان عاشقانه، دوستانه ها و حتی دعوا هایمان با دوست کنار دستمان… بعضی ها دل شکسته داشتند و در عمق خشم با هر چه در دست داشتند میزها را می خراشیدند…
امروز هم همانیم و اگر نتوانیم حرف دلمان را بر زبان آوریم زمین و زمان را بر هم نمی ریزیم، گوشه ای می نشینیم و سخنان آشفته ی قلبمان را بر در و دیوار، کاغذ و میز و هرچه دم دستمان باشد می نویسیم.

در پاریس، شهری که از دیرباز نامش با عشق همراه بود آن قدر عاشق و دل باخته زیاد و زیادتر شد تا حرف هایشان چهره ی شهر را هم بر هم زد.
دیواری به نام دوستت دارم یا عشق در محله ی مونمارت پاریس وجود دارد که از عاشقانه ترین جاذبه های پاریس است.

این دیوار در کنار میدان جین ریکوس (Jehan Rictus) و نزدیکی ایستگاه متروی آبسز (Abbesses) قرار گرفته و میزبان علاقمندان است. میدان جین در سال 1936 میلادی و به جای یک بنای تاریخی کهن که سال ها پیش در این ناحیه وجود داشت، ساخته شد.

جالب است بدانید ناحیه ای که این دیوار عاشقانه در آن قرار گرفته جزو قدیمی ترین و مهم ترین مناطق پاریس است.
روی این دیوار 311 بار به 250 زبان زنده ی دنیا نوشته شده تو را دوست دارم. این دیوار از جنس کاشی می باشد و کاملا مشخص است که ایده ی فردی خوش ذوق و عاشق پشت خلق چنین اثر زیبایی است.
612 کاشی که به هم پیوسته اند تا سخن عشق را بر دیدگان عابران نمایان کنند، کاشی هایی کوچک که تنها ابعادشان 21 در 29.7 سانتیمتر است اما حرفی بی انتها و جهانی را بیان می کنند، مساحت کل دیوار 14 متر مربع و مساحت پارک و محوطه ی آن 40 متر مربع است و منظره ای شگفت انگیز خلق نموده.

دیوار عشق پاریس با نام های (Mur des Je t’aime) و (i love you) و (wall love) شناخته می شود.
هدف از ساخت دیوار عشق فریاد زدن حس عاشقانه ی مردم و ایجاد پیوندی عاطفی میان آن ها و به رخ کشیدن ایده ی خلاقانه و عاشقانه ی هنرمند این اثر ارزشمند بوده است.

در طول تابستان دیوار عشق پاریس یکی از بهترین مناطق این شهر برای کتاب خواندن و ساعتی استراحت و تازه کردن هواست، همراه ما باشید تا بیشتر با دیوار عشق پاریس آشنا شویم.

تصویر بالای دیوار چیست؟

در بالای دیوار کاشی کاری شده ی عشق، تصویر یک بانو و یک روح را می بینید. این نقاشی به سبک نقاشی خیابانی کشیده شد و در گذر زمان و چندی پس از ساخت دیوارِ زیبای عشق بر فراز آن کشیده شده است.

نام این بانو که در تصویر می بینید ریتا هیوث (Rita Haywood) است و روح در حال گفتن جمله ی “Aimer c’est du désordre … alors aimons,” به ریتا  است، معنی این جمله تقریبا این است که ” عشق… عشق… شروع هرج و مرج “.

چرا سفر به دیوار دوستت دارم پاریس؟

– هزاران هتل و مکان رمانتیک و عاشقانه برای عاشقان ساخته شده اما این دیوار از حرف دل عاشقان حقیقی می گوید.

– می توانید صدها عاشق را در کنار این دیوار عاشقانه ببینید.

– کنار این دیوار بهترین جای دنیا برای ابراز عشق به معشوقتان است.

درباره ی hz73

همچنین ببینید

کاخ موزه سعد آباد

کاخ موزه سعد آباد

کاخ موزه سعد آباد مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد به مجموعه عمارت‌ها و کاخ‌هایی گفته می‌شود. …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *